היסטוריה

ישראל השתתפה לראשונה במפעל גביע אירופה לאומות ע"ש ברונו זאולי (שהפך ברבות הימים לאליפות אירופה לאומות) באתונה ב-1991, לאחר שהתקבלה רשמית להתאחדות האתלטיקה האירופאית (בקונגרס שנערך באמסטרדם באוקטובר 1989). עד שנת 1993 התקיים המפעל אחת לשנתיים (בשנים קלנדריות לא זוגיות).

התחרות התקיימה תחילה בנפרד לגברים ולנשים, ועד כה השתתפה ישראל בכל התחרויות משנת 91 (למעט היעדרות אחת של נבחרת הנשים בשנת 93). בכל שנות פעילותה של ישראל במפעל זה היא נטלה חלק רק במסגרת הליגה השלישית, למעט שנה אחת (2003) בה השתתפה נבחרת הגברים בתחרויות הדרג השני (בוילנייה, סלובניה).

 

ב-2009 הפך גביע אירופה ע"ש ברונו זאולי לאליפות אירופה לאומות, כאשר כל מדינה מיוצגת ע"י הגברים והנשים גם יחד. באליפויות אירופה הראשונה והשלישית (סראייבו 2009 ורייקיאוויק 2011) דורגה ישראל במקום הראשון, אשר אפשר לה להתחרות בשנים 2010 ו-2013 במסגרת הליגה השנייה בדרג השלישי באירופה.

 

אליפות אירופה לאומות (6 הופעות לנבחרת ישראל):

עיר מארחת

שנה

נקודות

דירוג

אחוזי הצלחה

מדליות

סראייבו (בוסניה)

2009

413.5

1 (מ-13)

79

7 ז, 10 כ, 5 א

בלגרד (סרביה)*

2010

142.5

8 (מ-8)

39.5

2 ז, 5 כ, 4 א

ריקיאוויק (איסלנד)

2011

490

1 (מ-15)

81.5

10 ז, 8 כ, 2 א

קאונאס (ליטא)*

2013

150

8 (מ-8)

47

1 ז, 3 כ, 5 א

טביליסי (גאורגיה)

2014

471.5

3 (מ-15)

78.5

5 ז, 8 כ, 3 א

באקו (אזרבייג'אן)

2015

430

3 (מ-14)

76.8

6 ז, 3 כ, 11 א

* במסגרת הליגה האירופאית השנייה

סה"כ: 25 זהב, 34 כסף, 19 ארד

 

גביע אירופה ע"ש ברונו זאולי

נבחרת הגברים (22 הופעות)

עיר מארחת

שנה

נקודות

דירוג

אחוזי הצלחה

מדליות

אתונה (יוון)

1991

45

5 (מ-5)

45

1 ז, 5 כ, 1 א

וילאך (אוסטריה)

1993

78

3 (מ-7)

56

2 ז, 1 כ, 5 א

איסטנבול (טורקיה)

1994

70

5 (מ-7)

50

3 ז, 2 כ, 2 א

וילנייה (סלובניה)

1995

71

6 (מ-7)

51

0 ז, 2 כ, 4 א

אורדיגם (בלגיה)

1996

64

4 (מ-6)

53

2 ז, 2 כ, 3 א

אודסנה (דנמרק)

1997

115

3 (מ-8)

72

3 ז, 5 כ, 5 א

בלגרד (סרביה)

1998

101

4 (מ-8)

63

1 ז, 4 כ, 2 א

תל-אביב (ישראל)

1999

102

4 (מ-8)

64

2 ז, 4 כ, 2 א

בנסקה ביסטריצה (סלובקיה)

2000

116.5

5 (מ-9)

65

4 ז, 1 כ, 3 א

ניקוסיה (קפריסין)

2001

93

4 (מ-8)

58

1 ז, 4 כ, 3 א

בלגרד (סרביה)

2002

167.5

2 (מ-11)

79.5

5 ז, 2 כ, 4 א

וילנייה (סלובניה)*

2003

63

7 (מ-8)

39.5

1 ז, 0 כ, 2 א

נובי-סאד (סרביה)

2004

164

4 (מ-12)

68

3 ז, 2 כ, 5 א

טאלין (אסטוניה)

2005

88.5

5 (מ-8)

55

0 ז, 4 כ, 4 א

בנסקה ביסטריצה (סלובקיה)

2006

108

3 (מ-8)

67.5

2 ז, 6 כ, 2 א

זניצה (בוסניה והרצגובינה)

2007

208

4 (מ-14)

74

1 ז, 4 כ, 5 א

בנסקה ביסטריצה (סלובקיה)

2008

206.5

4 (מ-14)

74

2 ז, 3 כ, 3 א

סראייבו (בוסניה והרצגובינה)

2009

210.5

1 (מ-13)

81

2 ז, 6 כ, 4 א

בלגרד (סרביה)**

2010

92.5

3 (מ-8)

58

2 ז, 3 כ, 4 א

ריקיאוויק (איסלנד)

2011

245

1 (מ-15)

81.5

4 ז, 6 כ, 1 א

קאונאס (ליטא)**

2013

92

5 (מ-8)

51

1 ז, 3 כ, 2 א

טביליסי (גאורגיה)

2014

247.5

2 (מ-15)

82.5

3 ז, 6 כ, 1 א

באקו (אזרבייג'אן)

2015

222

3 (מ-14)

79.3

2 ז, 0 כ, 8 א

* במסגרת דרג ראשון  

** במסגרת הליגה האירופאית השנייה

סה"כ: 47 זהב, 75 כסף, 75 ארד

 

דרוג האתלטים לפי מספר הופעות

הופעות

אתלטים

13

מיקי בר-יהושע (ספרינט), גזצ'או יוסף (ריצות בינוניות וארוכות)

12

שי שלו (ברזל), ואדים בביקין (כידון), יוחאי הלוי (רוחק ומשולשת)

11

ליאור פרץ (דיסקוס)

8

איגור גילר (פטיש), רוגל נחום (משולשת ורוחק), טומי כפרי (ספרינט), גדעון יבלונקה (ספרינט), איתי מגידי (3000 מכשולים וריצות ארוכות)

7

דב קרמר (ארוכות), דני קרסנוב (מוט), אילן מורדי (400 ו-800), טל מור (ספרינט), יורי פלס (משוכות), יורי שפסאי (400), אסף מלכה (ספרינט), נועם נאמן (מכשולים)

6

פיליפ פיינגולד (400 מש'), כפיר גולן (ספרינט), אופיר שמואלי (משוכות), אבי טיירי (משולשת ורוחק), נאור גרין (400), אלכס אברבוך (מוט), שלומי בן-שושן (פטיש)

 

דרוג האתלטים לפי מספר מדליות

מדליות

אתלטים

12

גזצ'או יוסף (2 זהב – 4 כסף – 6 ארד)

11

ואדים בבקין (3 זהב – 5 כסף – 3 ארד)

10

טל מור (2 זהב – 5 כסף – 3 ארד)

9

יוחאי הלוי (1 זהב – 4 כסף – 4 ארד)

8

רוגל נחום (2 זהב – 5 כסף – 1 ארד) וטומי כפרי (4 זהב – 3 כסף – 1 ארד)

7

נאור גרין (2 זהב – 2 כסף – 3 ארד) ומיקי בר-יהושע (0 זהב – 6 כסף – 1 ארד)

6

איגור גילר (5-1-0), כפיר גולן (3-2-1), דני קרסנוב (1-2-3), אלכס פורחומובסקי (2-1-3), גדעון יבלונקה – (1-1-4), איתי מגידי (0- 4- 2), אלכס אברבוך (1-0-5), יורי שפסאי (3-3-0), דמיטרי גלושצ'נקו (2-4-0), אסף מלכה (1-4-1)

5

איתי מרגלית (1 זהב – 1 כסף – 3 ארד) ונועם נאמן (1 זהב – 4 כסף – 0 ארד)

4

קונסטנטין מטוסביץ (2 – 0 – 2), יורי פלס (0 – 1 – 3), מיכאל אילין (1 – 1 – 2), רם מור (0 – 3 – 1), דמיטרי קרויטור (2 – 1 – 1) וניקי פאלי (1 – 2 – 1)

3

אלכס פינגרט (1-0-2), איגור אברונין (1-1-1), מרק מליסוב (1-1-1), פיליפ פיינגולד (1-2-0), היילה סטאין (1-2-0), אבי טיירי (1-1-1), יבגני אולחובסקי (0-0-3)

 

נבחרת הנשים (22 הופעות)

עיר מארחת

שנה

נקודות

דירוג

אחוזי הצלחה

מדליות

אתונה (יוון)

1991

40

3 (מ-5)

50

0 ז, 3 כ, 5 א

איסטנבול (טורקיה)

1994

36

7 (מ-7)

30

0 ז, 0 כ, 1 א

וילנייה (סלובניה)

1995

41

7 (מ-7)

34

0 ז, 0 כ, 2 א

אורדיגם (בלגיה)

1996

50

6 (מ-7)

42

0 ז, 0 כ, 1 א

אודסנה (דנמרק)

1997

57

4 (מ-7)

50

0 ז, 0 כ, 7 א

בלגרד (סרביה)

1998

92

4 (מ-8)

61

1 ז, 0 כ, 5 א

תל-אביב (ישראל)

1999

83

4 (מ-8)

55

1 ז, 1 כ, 4 א

בנסקה ביסטריצה (סלובקיה)

2000

116

4 (מ-9)

68

0 ז, 4 כ, 7 א

ניקוסיה (קפריסין)

2001

98

3 (מ-8)

64

1 ז, 4 כ, 3 א

בלגרד (סרביה)

2002

107

6 (מ-10)

53.5

1 ז, 0 כ, 4 א

איסטנבול (טורקיה)

2003

183

3 (מ-12)

76

2 ז, 4 כ, 5 א

נובי-סאד (סרביה)

2004

150

4 (מ-11)

68

1 ז, 2 כ, 4 א

טאלין (אסטוניה)

2005

62

7 (מ-8)

39

1 ז, 0 כ, 3 א

בנסקה ביסטריצה (סלובקיה)

2006

88

4 (מ-8)

55

3 ז, 0 כ, 3 א

זניצה (בוסניה והרצגובינה)

2007

180

5 (מ-14)

64

0 ז, 3 כ, 1 א

בנסקה ביסטריצה (סלובקיה)

2008

216

3 (מ-14)

77

3 ז, 2 כ, 4 א

סראייבו (בוסניה והרצגובינה)

2009

203

3 (מ-13)

78

5 ז, 4 כ, 1 א

בלגרד (סרביה)*

2010

50

8 (מ-8)

31

0 ז, 2 כ, 0 א

רייקיאוויק (איסלנד)

2011

245

1 (מ-15)

81.5

6 ז, 2 כ, 1 א

קאונאס (ליטא)*

2013

58

8 (מ-8)

36

0 ז, 0 כ, 3 א

טביליסי (גאורגיה)

2014

224

3 (מ-15)

74.5

2 ז, 2 כ, 2 א

באקו (אזרבייג'אן)

2015

208

3 (מ-14)

74.3

4 ז, 3 כ, 3 א

* במסגרת הליגה האירופאית השנייה

סה"כ: 31 זהב, 36 כסף, 72 ארד

 

דרוג האתלטיות לפי מספר הופעות

הופעות

אתלטיות

19

אולגה דוגדקו (400 מש', 400 מ', מוט)

14

דורית אשכנזי / נאור (כידון)

13

אירינה לנסקי (ספרינט ומשוכות)

11

נילי אברמסקי (ארוכות)

10

צילה אשר (ברזל ופטיש), ריטה פוגורלוב (ספרינט), יבגניה זבולוטני (פטיש)

9

סבטלנה גנזדילוב (ספרינט ומשוכות), דועא סלימאן (בינוניות)

8

מעין פורמן / שחף (גובה)

7

יעל דרור (דיסקוס), מורן כץ (רוחק וספרינט), ליאת ענו (400 משוכות)

6

גלית מרצקי (ספרינט), מרינה שפרן (גובה), עדי זלנקו (ספרינט), נועה בייטלר (בינוניות), אירינה ויינגרטן (מכשולים), סיוון ג'אן (זריקות), שרון לב (400 מ'), ניבה זיו (משולשת), ענת מורד (ספרינט), רותם בטאט (רוחק וספרינט), מאור טיורי (בינוניות וארוכות)

5

אורית קולודני (ספרינט), עדנה לנקרי (בינוניות), סבטלנה בחמנד (ארוכות), אנסטסיה קירילוב (400), מיגל אטיאס (מכשולים)

 

דרוג האתלטיות לפי מדליות

מדליות

אתלטיות

21

אירינה לנסקי (8 זהב – 8 כסף – 5 ארד)

17

אולגה דוגדקו (3 זהב – 5 כסף – 9 ארד)

10

נילי אברמסקי (1 זהב – 3 כסף – 6 ארד)

8

סבטלנה גנזדילוב (1 זהב – 5 כסף – 2 ארד), סיוון ג'אן (3 זהב – 3 כסף – 2 ארד) ואולגה לנסקי (5 זהב – 2 כסף – 1 ארד)

7

ריטה פוגורלוב (3 זהב – 2 כסף – 2 ארד)

6

רותם בטאט (3 זהב – 2 כסף – 1 ארד) ומעין שחף (2 זהב – 2 כסף – 2 ארד)

5

שרון לב (1 כסף – 4 ארד) ונועה בייטלר (5 ארד)

4

מורן כץ (1 כסף – 3 ארד), עדנה לנקרי (4 ארד) ואנסטסיה מוצ'קייב (1 זהב – 3 ארד)

3

אנה טקאץ' (1 זהב – 1 כסף – 1 ארד), אורית קולודני (2 כסף – 1 ארד) ואירינה ויינגרטן (3 ארד)